در دنیای واقعی شرایط برای بررسی سرعت با توجه به گوشی ها و دستگاه های مختلف، سرعت های مختلف اینترنت و زیرساخت شبکه منطقه به شدت متغیر و مشکل است. به عنوان مثال اگر سرعت اینترنت کابلی خود را درخانه یا اداره خود با سرعت اینترنت شبکه بی سیم داخل یک کافیشاپ یه هتل مقایسه کنید تفاوت سرعت این دو نوع مکان خیلی متفاوت است. الان قرار است که سرعت اینترنت را اندازه گیری کنیم و کیفیت آن را بسنجیم. اما چگونه؟

ابزارهای مختلفی برای بررسی صفحات وب استفاده کنید داده های خروجی برخی از این ابزارها از نوع داده آزمایشگاهی است و برخی دیگر داده میدانی. نگران نباشید تفاوت این دو نوع داده و ارتباط با بحث را خواهیم گفت.

داده های آزمایشگاهی در مقابل داده های میدانی

همانطور که از اسم داده آزمایشگاهی پیداست خب آزمایشگاه یک محیط کنترل شده، ابزار اندازه گیری مشخص دارد و شرایط تست سرعت در این محیط هم کاملا کنترل شده است اما داده های میدانی حاصل تست سرعت در شرایط واقعی و نتایجی تجربه ای است که کاربران از سرعت سایت داشته اند.

از آنجاییکه نتایجی که از طریق محیط آزمایشگاهی برای تست سرعت به دست می آید مشکلات دنیای واقعی را ثبت نمی کند و با نتایجی که از تجربه کاربران به دست می آید ممکن است از زمین تا آسمان متفاوت باشد. مثلا در محیط آزمایشگاهی باید نوع گوشی کاربر مثلا G7 و نوع شبکه اینترنت مثلا ۳G را تعیین کرد. حالا فکر کنید که ما وبسایت خود را بر این شرایط تست کردیم و کامل مشکلات آن را برطرف کردیم. اما بگذارید شرایطی خاص را درنظر بگیریم که ممکن است در محیط آزمایش ما لحاظ نشده باشد. مثلا داخل آسانسور بعلت کابین و اتاق آن سرعت اینترنت آن به شدت کند و حتی قطع می شود یا در مسافرت یا کوهنوردی هستیم.

پس ما باید سراغ داده های میدانی هم برویم که حاصل تجربه واقعی کاربر است و دردر اصطلاح علمی به آن «نظارت کاربر واقعی» یا Real User Monitoring(RUM) می گویند. در این نوع نظارت تجربیات واقعی کاربران در دنیای واقعی جمع آوری و تجزیه تحلیل می شود و قطعا کاربران ما و در آمد در دنیای واقعی هستند نه در محیط آزمایشگاهی.

ابزارها بررسی سرعت

ابزار برای جمع آوری داده های آزمایشگاهی

ابزار فانوس دریایی یا Lighthouse یک محیط آزمایشگاهی برای آزمایش سرعت سایت در شرایطی که از قبل تعیین شده است. آدرس اینترنتی سایت یا صفحه خود را وارد کنید، بررسی و کنترل ها روی صفحه انجام شده و گزارش آن را تولید می کند. ابزار Lighthouse از چند روش قابل دسترس است که راحت ترین روش استفاده از Lighthouse مرورگر گوگل کروم است.

ابزارهای جمع آوری داده های میدانی

ما برای جمع آوری داده های میدانی نیاز به یک سری معیار و پارامتر داریم. اما این پارامترها چه هستند؟ شرکت گوگل گزارشی تحت عنوان گزارش تجربه کاربری کروم یا Chrome User Experience Report یا به اختصار CrUX ارائه داده است. در این گزارش معیار هایی ارائه شده که تجربه موفق کاربران در سایت های محبوب دنیا است.

سایر ابزارها

ابزار PageSpeed Insights هر دو مدل داده آزمایشگاهی و میدانی را درباره یک صفحه ارائه می دهد. این ابزار خود از Lighthouse برای جمع آوری و تحلیل داده های آزمایشگاهی در باره یک صفحه استفاده می کند در حالی که داده های دنیای واقعی را بر اساس داده های گزارش تجربه کاربری کروم یا CrUX ارائه می دهد.

ابزار توسعه کروم یا Chrome Developer Tools مجموعه ای از ابزارهای توکار داخل مرورگر گوگل کروم هستند. این ابزاربه شما اجازه می دهد تا همانطور که در دنیای واقعی عملکرد لود صفحه را آزمایش می کنید در محیط آزمایش نیز محیط واقعی را شبیه سازی کنید.